Etiket

Nietzsche

Felsefe

Hesabi İnsan

Hesabi insan, kendini aşma olanağının farkında olmayan insandır. Hesaplayamadığı hazinelerin farkında değildir. İnsan olmasını gerçekleştiremeyen bir varlıktır. Bir anlamda hesabi insan, insanın yüz karasıdır.

Devamı İçin Tık Tık

14 Yorum
Felsefe, Misafir Ol Gel Bana

Saygıdeğer Bir Düşman

Acı çekmek bazıları için özgürlüktür; Nietzsche için hem özgürlük hem de yaratıcılıktır. İleri derecede miyop gözleri, okumasını da yazmasını da zorlaştırıyordu. Her bir hecenin ok gibi gözlerine battığı, mum ışığında eriyip ise dönüştüğü, kendi ateşinde  tükenip damla damla aktığı zayıf gözleriyle, büyük sıkıntı yaşıyordu. Bunun yanında, kronik migreni yüzünden haftalarca kendini kapattığı karanlık odalarda ağrılardan kendini sağaltmak için verdiği savaşımlar ise cabası.
Devamı İçin Tık Tık

21 Yorum
Sanat

Amedeo Clemente Modigliani

Ben geldim, açılın. Sizlere, çok sevdiğim, 36 yıl tutunabildiği kısa hayatına veda ederken, “Bu çılgınlığın sonu geldi.” diyen, delilik ile dahilik arasındaki yakışıklı bir adamın; ressamlığı, sanat hayatı, aşkı, bohem yaşamı ve dramatik ölümünü anlatmaya geldim. Mendilleriniz hazırsa başlayalım:
Devamı İçin Tık Tık

18 Yorum
Psikoloji

Ötenazi Hak Mıdır?

   “En gönüllü ölüm, en iyi ölüm” Montaigne.

Selamlar, nasılsınız? Bugün birçoğumuzun şiddetle karşı çıktığı fakat vicdanen kesin bir kanıya varmanın çok zor olduğunu düşündüğüm bir konuya değinmek istiyorum. Bu konuda beni yazmaya teşvik eden günden güne artan ötenazi talebini dile getiren insanlarla ilgili okuduğum haberler ve kendi arkadaş çevremizde oldum olası bunu konuşuyor olmamız.

Devamı İçin Tık Tık

35 Yorum