Genel, Gezi Notları, Müzik

Feleğin Çemberi ve Sericomyrmex Radioheadi

Leydiyiz en centılmıns, selamlar. Mevsimlik göçebe olarak yollara çıkalı ve Cizre ile sorunlu ilerleyen ilişkimize ara vereli yaklaşık üç – dört hafta oldu. Ters dönmüş kaplumbağa halimden bir tekmeyle normale döndüğüm için mutluyum.


Geçenlerde, yakın çevremden birçok kişinin istifa ettiği ya da KHK mağduru olduğuna dair konuşmuştuk. Birkaç arkadaş, yüzyıl kadar uzun süren bir kışın ardından nefeslenmek adına bir araya geldik.


Efenim dün gece, “Suyun çelikle buluştuğu, ateşin demiri erittiği rengârenk coğrafyası, sapsarı güneşi, kıpkırmızı toprağı ve Babil’den kalma asma bahçeleri, Ester ve Serpanita’nın dillere destan endamlarının düştüğü yer ve bağrından nice serdarlar, hanlar, evliyalar ve sultanlar doğmuş, şairlerin, bilginlerin diyarı.” tarzında afilli cümlelerle Mezopotamya’dan, kurulu dünya düzenin saçmalıklarına göndermelerle dolu sohbetlerden, neden inatla yalnızlığa doğru gittiğimizden, yalnızlığı seçtiğimizden söz ettikten sonra konu yine döndü dolaştı iş – iş başvuruları, KHK’lar ve dolaylarına geldi.


Kelime oyunlarını, abuk subuk kelimeler türetmeyi seven etimoloji meraklısı insanlar olduğumuzdan mütevellit, CV ‘nin anlamının ne olduğuna dair bir sohbete daldık.


Herkesin diline pelesenk olan ama anlamını kullananların çok az bir kesiminin bildiği bir kelime CV. Aslında, Latince bir kelime grubunun kısaltılmış hali. Genişletilmiş hali ise: Curriculum Vitae. Peki ne demek bu? Curriculum çember, vitae de hayat demekmiş, yani hayat çemberi.


Felek, çember, işsiz, hayat, kariyer, şans, coğrafya, var oluş, bilinç, artarak gider kelimeler… Biz “Feleğin Çemberi” ni üzerimize alındık.


Bir diğer ilginç şey ise, bu sabah gezinirken bir karınca yuvası gördüm.Yanımdaki arkadaşıma Radiohead diye bir karınca türü olduğunu, Thom Yorke’ nin aslında karınca falan olduğunu söyledim, inanmadı. Dalga geçtiğimi, canım sıkılınca yaptığım gibi anlattığım absürt hikayelerimden biri sandı. Fekat tamamen gerçek efenim.


Şöyle ki, Venezuela Amazonları’nda yaşayan bir karınca türü keşfediliyor ve adına Sericomyrmex Radioheadi adı veriliyor. Arkadaşım gibi, “Peki niye Radiohead, sallama!” diyebilirsiniz. Hemen söyleyeyim, bu türü keşfeden bilim insanları Ana Ješovnik ve Ted R. Schultz, Radiohead’in iklimsel değişimlerle ilgili insanları bilinçlendirmek için gösterdikleri çabayı ve müziklerini onurlandırmak amacıyla bu ismi seçmişler. Thom Yorke kısmı şaka idi tabii ki. Hala inanmayanlar için ahan da kaynaklar:


Çekinme TıklaRadiohead şarkıları ile çıkışa doğru ilerliyorum.Bu karikatürü bırakmasam olmazdı, görüşmek üzere. 😉İLGİNİ ÇEKEBİLİR:  Phubbing