Sanat, Sinema

How Far Can I Go

Hayatlarının büyük bir bölümünü yalnız seyahat ederek geçiren Laura ve Fermín’in yolları 2019 baharının başında Volos Denizinde kesişti. Kuşlar kadar özgür, dünyanın her yerinde, her dilde şarkı söyleyerek kendilerini keşfetmeye devam etmek için el ele tutuştukları yolculuğun başlangıç noktası buydu. Tanıştıktan kısa süre sonra yola birlikte devam etme kararı alan müzisyen çift şimdi evlerinden binlerce kilometre uzakta karavanlarıyla dünyayı dolaşıyorlar.


Laura-Fermin


Son iki yılda birlikte Balkanları gezdikten sonra Türkiye’ye gelen gezginler, koronavirüs durumu yüzünden bir buçuk yıldır Türkiye’den çıkamadılar. Türkiyenin neredeyse her yerini gezen çift; Gürcistanın kapılarını açması ile birlikte yeniden yola çıkmaya hazırlanıyor, yeni coğrafyalar, yeni müzikler ve yeni kültürler keşfetmenin ve tüm bunların birer parçası olmanın peşine düşüyorlar.


Tanıştıkları günden beri minibüsten çevrilme karavanları ile seyahat eden Laura ve Fermin, dünyayı çaldıkları müzikle keşfetmenin mümkün olduğuna inanıyorlar. Bir ülkeyi, bir kültürü anlamanın insanları tanımakla mümkün olduğunu bilen çift gittikleri yerlerde insanlarla sosyalleşiyor ve onlardan yeni şarkılar öğreniyorlar. Hali hazırda 15’den fazla dilde şarkılar söyleyen gezgin çift öğrendikleri şarkıları şehirden uzakta kampladıkları yerlerde pratik yaparak kendi tarzları ile yeni bir forma kavuşturuyor, sokaklarda ve meydanlarda bu şarkıları söylüyorlar. İşte onları bir sonraki kültüre taşıyan öge de bu şarkılar.Balkanlar, Türkiye ve Kürdistan’dan sonra gözlerini Gürcistan, Ermenistan ve İran’a diken gezgin çift, yeni müziklerin ve kültürlerin peşinde. Laura ve Fermin, bu filmde yaptıkları müzik ile ne kadar uzağa gidebileceklerini gösteriyorlar.Geçtiğimiz günlerde Moscow Kurdish Film Festival (Moskova Kürt Film Festivali) ‘de ödüle layık görülen yetenekli genç yönetmen Umay Işık‘ın yeni projesine destek olmak için burayı tıklayabilirsiniz. Filme vereceğiniz destek ile ikinci filmin tamamlanmasına yardımcı olmakla beraber, bütün zorluklara rağmen hayatı olduğu gibi yaşayan ve idealleri için çabalayan hevesli bir yönetmene omuz vermiş olacaksınız. (Tıkladıktan sonra üye olmadan devam et seçeneğini kullanabilirsiniz.)


“Sinemayı yapan biz değiliz, bize kötü bir film gibi görünen dünyadır.” Gilles Deleuze


İLGİNİ ÇEKEBİLİR:  Mihemed Arifê Cizrawî