Etiket

Aphrodite

Mitoloji, Psikoloji

Mersin Ağacı, Adonis, Adonis Kompleksi, Manisa Lalesi

Uzun bir aradan sonra, merhaba. Tıp ve psikoloji başta olmak üzere bilimsel terminolojide mitsel sembollerin geniş kullanıma sahip olduğu malumunuz. Mitoloji ve bilim etkileşimi, uygarlık tarihinin başlangıcından bu yana varlığını sürdürmektedir. Bu etkileşimleri araştırmayı, okumayı ve hikaye anlatıcılığını çok seven biri olarak bugün sizlere Adonis ve Adonis Kompleksi’nden söz etmek istiyorum. Devamı İçin Tık Tık

12 Yorum
Kadın, Mitoloji, Tarih

Sappho ve Lezbiyen Teriminin Doğuşu

Leydiyiz en centılmıns, selamlar. Ben geldim! Kaç gündür yazı yok diye beni darlıyorsunuz efem, hak verirsiniz ki benim de bir hayatım var. Bugün hazır ilham gelmişken Salomé saate bakmadı ve sizleri mi kıracağım diyerekten gecenin bir buçuğunda yazıyı bloğa sürdü. Homofobikleri pistten alalım zira “lezbiyen” teriminin doğmasına sebep olan Sappho‘ nun hikayesine dalacağız.

Devamı İçin Tık Tık

24 Yorum
Kurdî, Mitoloji, Psikoloji

Pygmalion-Bandûra Rosenthalê û Mîtolojî

Mîtolojiya Yewnanî her tim ji bo nivîskaran bûye bestlêrabûneke mezin û wekî çavkaniyeke zengîn a bestlêrabûna efsaneyan. Ev çîrokên mîtolojîk hê jî, ji hêrsbûyinên me, ji nefretkirinên me û behsa însanên nûjen ên niha, ya rastir qala wê serdema ku serîhildana li dij Xwedawendên hingê dike. Ji hêla keçikên, Amathontê Qubrisî, Propoetidler ve Afrodît ku Xwedawendiya wê û desthilatiya wê ji bo ku -bi navê xwe yê ku di Mîtolojiya Yewnanî de Venus e-, hatiye redkirin û pûçkirin, ji hêla Afrodîtê ve hatine fahîşekirin û tê îdeakirin ku ev keçikên ha yekemîn fahîşeyên dinyayê tê hesibandin.


Devamı İçin Tık Tık

24 Yorum