Etiket

Michel Foucault

Cinsellik, Sanat, Sinema, Sosyoloji

The Lobster, Michel Foucault’nun Özne ve İktidar Perspektifinden Filmin İncelemesi

Bir şey hissetmediğiniz halde hissediyor gibi yapmak mı zordur yoksa bir şey hissettiğiniz halde hissetmiyor gibi yapmak mı?


Yorgos Lanthimos’un yönetmenliğini üstlendiği 2015 yapımı The Lobster filmi, yakın bir gelecekte gerçekleşeceği varsayılan distopik toplum yapısını sürreal bir tarzda kurgulamakta ve bireyin mevcut sistem içerisinde iktidara karşı yaşadığı baskılanma duygusunu konu edinmektedir. Filmin evrenini üç farklı mekân oluşturmaktadır; modern toplum bireylerinin yaşadığı “kent”, modern toplumu benimsemeyen kaçakların yaşadığı “orman” ve bireyleri modern topluma adapte etmek üzere bir eğitim kampı işlevi gören “otel”.


Devamı İçin Tık Tık

10 Yorum
Felsefe, Pdf Hayratı, Psikoloji

Bir Aile Cinayeti – Michel Foucault

İlginç bir kitap, Foucault ve arkadaşları bizlere 19. yüzyılda işlenmiş bir cinayetin anatomisini sunuyorlar. Kitabın ismi, Riviere’nin hapishanede tuttuğu günlüğünün ilk cümlesinden alınmış: “Annemi, kız kardeşimi, erkek kardeşimi katleden ben, Pierre Riviére.” Riviere ilginç bir adam, aşırı zeki mi deli mi yoksa bir cani mi, okuduktan sonra siz karar verin. Fukocuğumun zayıfların ve kaybedenlerin, akıl hastalarının ve sapkınların hayatlarını anlamaya doğru çıktığı düşünsel yolculuğunun en önemli uğraklarından biri bu kitap.


Devamı İçin Tık Tık

2 Yorum
Psikoloji

Panoptikon, Sinoptikon, N’apıyon?

Leydiyiz en centılmıns, hoşgeldiniz. Menümüzde, gözetleme ve gözetlenme konuları var. Bütün bunların temelini oluşturan merak nedir? Felsefeci Thomas Hobbes, merak duygusunu “zihnin şehveti” olarak adlandırırken Eleanor Roosevelt, “en faydalı hediye” demiştir merak duygusu için. Merak, canlıları yeni şeyler öğrenmeye yönlendiren bir histir. Sadece insanlar değil, pek çok başka canlı türü de meraklıdır. Doğuştan gelen temel bir duygu olan bu his, bir güdü olarak sınıflandırılamaz. Çünkü merak sonucunda oluşan belirli bir davranış biçimi yoktur. Peki merak bir nimet midir yoksa lanet midir?


Devamı İçin Tık Tık

57 Yorum
Edebiyat, Felsefe

Güzel Tehlike

Selamlar efenim. Bildiğiniz üzere okuduğum kitapları, hem paylaşmak hem dağ tepe gezerken üzerimdeki yüklerden kurtulmak hem -hiçbir şeye- bağlanmamak adına gittiğim yerlerdeki tanıştığım kişilere bırakıyor ya da civarda olan kişilerin alması için bir yere bırakıyorum. Önceki kitaplarımı bıraktığım Aslı ve Eren’e iyi okumalar dileyerek yeni kitapları sizlere takdim ediyorum efenim, öhöm. Devamı İçin Tık Tık

29 Yorum