Etiket

Sanat

Sanat, Sinema

How Far Can I Go

Hayatlarının büyük bir bölümünü yalnız seyahat ederek geçiren Laura ve Fermín’in yolları 2019 baharının başında Volos Denizinde kesişti. Kuşlar kadar özgür, dünyanın her yerinde, her dilde şarkı söyleyerek kendilerini keşfetmeye devam etmek için el ele tutuştukları yolculuğun başlangıç noktası buydu. Tanıştıktan kısa süre sonra yola birlikte devam etme kararı alan müzisyen çift şimdi evlerinden binlerce kilometre uzakta karavanlarıyla dünyayı dolaşıyorlar. Devamı İçin Tık Tık

4 Yorum
Kurdî, Resim, Sanat

The Last Judgement (Lêpirsîna Dawîn), Michelangelo

Wan rojên borî me behsa trîptîka navdar a Hieronymus Bosch (The Garden of Earthly Delights) û roja qiyametê kiribû û em bûbûn şahidê şeyasesandina dûjehê. Ez ê îro ji we re, qala ew kesê ku ez heyranê her tiştê berhema Lêpirsîna Dawîn a Mikelanj, ez heyranê, hişê wî, berhemên wî, ya rast her carê ku bi hişmendiya xwe gav tavêje û bandora vê jîrektiya hişmendiya xwe bi riya hunerê vehesînekê pêk tîne ─mîna her car─ ez dixwazim behsa wan detayan bikim.


Devamı İçin Tık Tık

9 Yorum
Mitoloji, Psikoloji, Resim, Sanat

Fernand Khnopff, Caress of the Sphinx ve Oidipus Kompleksi

Merhabalar, bugün sizlere enteresan bir ressam, enteresan bir tablo ve enteresan bir konudan söz etmek istiyorum. Fernand Khnopff‘ un The Caress (Kucaklama) ya da Caress of the Sphinx  tablosundan söz etmeden evvel sizlere Oidipus Kompleksi’nden, bunun mitolojideki yansısından kısaca söz etmek istiyorum. Yazı sonunda neden buradan başladığımı hep birlikte anlayacağız, buyursunlar. Devamı İçin Tık Tık

16 Yorum
Kurdî, Resim, Sanat

Hans Holbein the Younger, The Ambassadors (Sefîr)

Merheba, em hinekî li ser hunerê bipeyivin, em bidestxistineke detayekê, mat bibin, em bi hînbûna tiştekî nû kêfxweş bibin (nivîskar li vir, ji xwe dest pê dike.). îro ez ê ji we re behsa tabloya resamê Almanî Hans Holbein a ku navê wê The Ambassadors (Sefîr) e û di sala 1533’yan de resimandiye bikim. Ev tablo, tabloya herî navdar a Holbein e. heke hûn amade bin, em dest pê bikin.


Devamı İçin Tık Tık

12 Yorum
Edebiyat, Pasajlar, Resim, Sanat

Zweig’ın Frued’u Son Ziyareti ve Dali

Hayatı boyunca bilim dünyasına büyük saygınlık kazandırdığı ülkesinden kaçıp Londra’ya sığınan bu adam, yıllar içinde iyice yaşlanmıştı ve çok da hastaydı. Ama hiç de öyle bitkin ve beli bükülmüş bir hali yoktu. Viyana’da başından geçen bunca işkenceden sonra, korkmuş ve hayata küsmüş bir insanla karşılaşacağımdan biraz korkmuştum. Ama onu her zamankinden daha rahat, hatta daha da mutlu gördüm.


Devamı İçin Tık Tık

8 Yorum