Etiket

Zeus

Kurdî, Mitoloji

Çîroka Mîtolojîk a Tîma Stêrikan a Hirça Mezin û Hirça Piçûk

Keçikeke Keyê Arkadia yê ku bi xweşikiya xwe navûdeng dabû ya bi navê Callisto bû, hebû. Callisto û Artemis hevalên hev ên nêzîk in. Mîna ku berê jî em li ser peyivîbûn û wekî hûn jî dizanin Artemis, rahîbeya dinyaya Xwedawendan e. Artemis, Nymphên ciwan digihand. Tev nêçîr dikirin, tev, bi Xwedayê şerabê Dionysos re beşdarî li şahiyan dikirin. Bi Apollon re refakatkarî ji xeberdoxê Xwedawendan Hermes re dikirin. Artemis, ew keçên ku difermand cem xwe, ji wan sondxwarina pêbaweriyê dida xwarin. Keçên ciwan bi vê sondxwarinê, soz didan da ku ew ê ji nîmetên dinyayê bi dûr bimînin. Aha Callisto yek ji van keçan bû û di demek herî nêz de ew dibe peywirdar û hevalê Artemis ê berbiçavtirîn.


Devamı İçin Tık Tık

15 Yorum
Mitoloji, Resim, Sanat

Pierre-Narcisse Guerin, Morpheus and Iris

Merhabalar. Bugün sizlere, Pierre-Narcisse Guerin’in Morpheus and Iris (1811) tablosuna konu olan hikayeden söz etmek istiyorum. Hazırsanız başlayalım.


Daha önce Hypnos ve ailesinden söz ederken oğlu Morpheus’a kısaca değinmiştim. (Bu efsane aileyi buradan okuyabilirsiniz.) Morpheus, dönüşümü ve şekil değişikliğini simgeleyen, rüyalarda insan şekline bürünebilen kanatlı rüya tanrısıydı. Devamı İçin Tık Tık

10 Yorum
Mitoloji

Hypnos ve Olaylar

Bugün sizlere uykuya hasret olan biri olarak, bana pek uğramayan Hypnos’tan ve hayallerimdeki hayat ve aileye nasıl sahip olduğundan söz etmek istiyorum. Yunan mitolojisindeki uyku tanrısı Hypnos’un misyonu, insanların sağlıklı bir şekilde uyumasına yardımcı olmaktır. Hesiodos’a göre göklerde yaşayan gece tanrıçası Nyx (Gece) kendi başına Hypnos (Uyku) ve Thanatos (Ölüm) tanrılarını yaratmıştır. (Uyku ve ölüm kardeştir, sözünü buraya iliştirelim. Ayrıca, ötanazi de Thanatos’tan geliyor.) Kimi kaynaklara göre ise Hypnos, karanlıkların tanrısı Erebus ile gece tanrıçası Nyx’in oğludur. Yani efenim her halükarda Nyx’in oğludur. Devamı İçin Tık Tık

14 Yorum
Mitoloji

Kafa Kesen Çılgın Bakireler: Maenadlar ve Dionysos

Maenadlar, Yunan mitolojisinde, çeteler halinde dolaşıp, şarap içerek, neşe içinde, “Başlatma ulan cinsiyetçi pratiğine!” diyerekten adam (erkek, bey, bay her neyse) parçalayan çılgın kadınlar, bebeklerim. Gelin efenim, onları ve Dionysos hazretlerini yakından tanıyalım. Atmosferi anlamak ve kafamızda canlandırabilmek adına, önce Dionysos’u tanıyarak başlayalım. Kimdir Dionysos?


Devamı İçin Tık Tık

22 Yorum
Kurdî, Mitoloji, Resim

Eros û Psyche

Eros, di nava Mîtologiya Yewnanî de Xwedawendê di navîna du karakteran de têkilîdanînê ye, ew xwedankerameteke wisa ye ku, bêhemdî hêçketinekê pêk tîne û ew karakter dibin dilketiyên hev. Eros gelek caran bi xwe re tîr û kevanê digerîne. Tîr ji me re ne bes e, min keleş daye destan.

Devamı İçin Tık Tık

7 Yorum
Mitoloji

Zeus ve Uğruna Bir Kıtaya İsmini Verdiği Europa

Leydiyz en centılmıns, selamlar. Tanrı olmanın verdiği güçleri kendi aşnafişneli işleri için kullanan ve sürekli başı Tanrıçalar ve onların entrikaları ile belada olan Zeus’tan ve çapkınlıklarından bir kuple daha okuyalım. Bugün söz edeceğimiz olaylı partneri, Europa! Evet, bildiğimiz Avrupa kıtası olan Europa.


Devamı İçin Tık Tık

30 Yorum