Etiket

Gilles Deleuze

Sinema

Kanun Çıkarttıran Film: Rosetta

Jean Pierre Dardenne ve Luc Dardenne kardeşlerin Cannes Film Festivali’nden Altın Palmiye aldıkları ve adına Belçika hükümeti tarafından kanun çıkartılan bir film: Rosetta. Filmi izlemeye başladığımız andan itibaren kendimizi empatik bir duygu içerisinde buluveriyoruz.


Devamı İçin Tık Tık

6 Yorum
Edebiyat, Felsefe, Korkoro

Okur ve Yazar: Delikleri Büyüt!

Sevdiğim yazar, yazdıkça aklının yitmini hissettiren yazardır, normalliğin ve dilin sınırlarını aşındırması, aşması gerekir. Bu yitiş, ya yeni bir aklın icadıdır ya da verili aklın yıkılışıdır. Hayvanlaşan, tanrılaşan, kadınlaşan, çocuklaşan ya da hiçleşen insan-oluş. Kendini yıkarak oluş-an, bir damla suda okyanusu taşıyabilen, durgun suda boğulan, akan suda coşan, akışlarını diğer akışlara bağlayabilen, üreten arzu. Kelimeleri, bir arzu olarak aktıkça okurunun akışlarına ortak olmasının yanında aktığı yerlerden birşeyleri koparıp akışına dahil etmesi gerekir.


Devamı İçin Tık Tık

4 Yorum
Felsefe, Psikoloji

Sacher-Masoch’un Takdimi

Masoch’un aşkı “cinsellikten-arındırma” ve aynı zamanda insanlığın tüm tarihini cinselleştirme hususunda çok özel bir yolu vardır.


Masoch’a adil davranılmadı, adı masoşizm denen sapkınlığa takılmış olduğu için değil; tam aksine, adı günlük kullanıma dahil olurken eseri unutuluşa mahkum edildiği için. Eserini hiç tanımaksızın Sade üstüne yazılmış kitaplara da arada bir rastlıyoruz ama bu giderek daha ender oluyor. Sade gittikçe daha doğrudan tanınmaya başlıyor; sadizme ilişkin klinik araştırmalar Sade’nin eseri üstüne yapılmış edebi incelemeler tarafından hatırı sayılır ölçüde zenginleşmiştir ve bunun tersi de doğrudur. Oysa, Masoch üstüne en iyi yazılar bile eseri konusunda şaşırtıcı bir cehalet içindeler. Devamı İçin Tık Tık

9 Yorum
Felsefe, Pdf Hayratı

Deleuze, Anlamın Mantığı

Sevgili Ulus Baker’in çevirisiyle: “Yaralarım benden önce de vardı, ben onları bedenimde taşımak için doğmuşum.”


Gilles Deleuze, Anlamın Mantığı kitabında, Stoacı ahlak anlayışına referans yaparak, ahlaklı olmanın başımıza geleni hak etmek olduğunu ifade eder. Deleuze’ün ifadeleriyle aktaracak olursak, bir insanın yarasını iğrenç hale getiren tek şey, o kişinin başına geleni hak etmediğini düşünerek olaya hınç duyması, yani başına gelene nankörlük etmesidir. Devamı İçin Tık Tık

Yorum Yap