Etiket

Cem Akar

Felsefe, Misafir Ol Gel Bana

Rus Devriminde Deneysel Yaşam ve Ütopyacı Vizyon

Merhaba arkadaşlar, yeni bir kitap tanıtımı ile beraberiz. Bu bir kitap analizi değildir. Bu kitabın analizini yapabilmek için derin ve yakın okuma yaklaşımıyla değerlendirmek gerekir. Ancak bu işin çok fazla emek isteyen bir süreçle ortaya çıkabileceği fikrindeyim. Sel Yayıncılık tarafından yayınlanan, Richard  Stites’in Devrimci Hayaller: “Rus Devriminde Deneysel Yaşam ve Ütopyacı Vizyon”  adlı kitabında Bolşevik İhtilali’nin en taze günlerinde ortaya çıkan ütopik sosyalist hareketler anlatılmıştır.


Devamı İçin Tık Tık

15 Yorum
Misafir Ol Gel Bana, Psikoloji

“Kitleler Psikolojisi” Üzerine Kısa Bir Değerlendirme

Gustave Le Bon’un  adı sıklıkla duyulmuş kitabı “Kitleler Psikolojisi”ni elime aldığımda, “1895 yılında yazılmış bu kitaptan ne öğrenebilirim ki?” diye düşünmedim değil. Aradan 120 yıldan fazla bir zaman geçmiş, ancak siyaset felsefesi, siyaset psikolojisi gibi alanlarda ne kadar hızlı gelişmeler yaşanırsa yaşansın kitlelerin psikolojilerinde bazı şeyler değişmemiştir. Değişimin temel bir gerçeklik olduğu tartışılmaz iken bunu nasıl iddia edebilirim? Buyrun, Le Bon’un Kitleler Psikolojisi kitabını değerlendirmeye geçelim.


Devamı İçin Tık Tık

28 Yorum
Felsefe, Misafir Ol Gel Bana

Saygıdeğer Bir Düşman

Acı çekmek bazıları için özgürlüktür; Nietzsche için hem özgürlük hem de yaratıcılıktır. İleri derecede miyop gözleri, okumasını da yazmasını da zorlaştırıyordu. Her bir hecenin ok gibi gözlerine battığı, mum ışığında eriyip ise dönüştüğü, kendi ateşinde  tükenip damla damla aktığı zayıf gözleriyle, büyük sıkıntı yaşıyordu. Bunun yanında, kronik migreni yüzünden haftalarca kendini kapattığı karanlık odalarda ağrılardan kendini sağaltmak için verdiği savaşımlar ise cabası.
Devamı İçin Tık Tık

21 Yorum
Misafir Ol Gel Bana

Film Çekmek

  Soner Sert Gazete Duvar sitesinde yönetmenler ile yaptığı söyleşileri “Film Çekmek-Yönetmenler İlk Filmini Anlatıyor” adını verdiği kitabında bir araya getirerek film ve kitapseverlerle buluşturdu. On üç yönetmen ilk filmleri hakkında, kendisi de film emekçisi olan Soner Sert’in sorularını yanıtlıyor. En başta arthouse film anlayışına sahip yönetmenlerin çoğu aynı sorunlardan dolayı büyük mağduriyetler yaşıyor bu mağduriyetleri aşabilmeleri sadece kendi çabaları sonucunda olabilecek bir şey değil.

Devamı İçin Tık Tık

35 Yorum
Felsefe, Misafir Ol Gel Bana

Kant’ ın Felsefesi

Selamlar, sevgiler, çiçekler, kalpler. Bu haftadan itibaren blogda “Misafir Ol Gel Bana” bölümü açmış bulunmaktayım. Bu bölüm nedir? Efenim hemen anlatayım, dilediğiniz bir yazınızı, dilediğiniz dilde, sansürsüz olarak, istediğiniz herhangi bir konuda ve ister kendi isminizle ister bir rumuzla salomecizrawi@gmail.com adresine, yazınızda kullanmak istediğiniz fotoğraflarla birlikte yolluyorsunuz ve ben yayınlıyorum. Tabii gelen soru ve yorumları takip edip isminiz veyahut rumuzunuzla yanıtlamak şartı ile!

Devamı İçin Tık Tık

38 Yorum