Etiket

Film

Cinsellik, Sanat, Sinema, Sosyoloji

The Lobster, Michel Foucault’nun Özne ve İktidar Perspektifinden Filmin İncelemesi

Bir şey hissetmediğiniz halde hissediyor gibi yapmak mı zordur yoksa bir şey hissettiğiniz halde hissetmiyor gibi yapmak mı?


Yorgos Lanthimos’un yönetmenliğini üstlendiği 2015 yapımı The Lobster filmi, yakın bir gelecekte gerçekleşeceği varsayılan distopik toplum yapısını sürreal bir tarzda kurgulamakta ve bireyin mevcut sistem içerisinde iktidara karşı yaşadığı baskılanma duygusunu konu edinmektedir. Filmin evrenini üç farklı mekân oluşturmaktadır; modern toplum bireylerinin yaşadığı “kent”, modern toplumu benimsemeyen kaçakların yaşadığı “orman” ve bireyleri modern topluma adapte etmek üzere bir eğitim kampı işlevi gören “otel”.


Devamı İçin Tık Tık

10 Yorum
Korkoro, Sinema

Luke’un Gülüşü

Hapisaneler, devlet işleyişinin en katı ve en açık göstergesidir. Dışarısı çok daha karmaşıktır, bu karmaşıklığın parlaklığı, devletin toplum üzerindeki baskısını gözden kaçırmamıza neden olabilir. Bu sebeple hapisaneler, toplum içinde her zaman kaçınılması gereken yerler olarak görülür ve her zaman gözden uzak, şehrin dışında inşa edilirler. Hapisanelerin müdürleri, psikologları, gardiyanları, gözetleme kuleleri, hücreleri ve katı kuralları vardır. Devamı İçin Tık Tık

2 Yorum
Sinema

Kapsamlı Film Listesi

Efenim, merhabalar. Deleuze ne demiş, “Sinemayı yapanlar biz değiliz, bize kötü bir film gibi görünen dünyadır.” Pandemi yüzünden sosyal birçok aktivitemiz sekteye uğramışken, yaşadığımız bu yıl, bizlere kötü bir film gibi gelirken, sizler için epey kapsamlı bir film listesi derledim. Devamı İçin Tık Tık

2 Yorum
Edebiyat, Pdf Hayratı, Psikoloji, Sağlık, Sinema

Alice Harikalar Diyarı’nda Sendromu (AIWS)

Merhabalar. Bugün notlarımı karıştırırken şöyle bir cümleye rastladım: “Alice gibi küçücük kalıp kendi gözyaşlarımda boğulmak istediğim zamanlar…” Sonuna da eklemişim: “Bu sendroma yakalananlar hep migren hastası oluyorlarmış zaten.” Zamanında okuyup epey şaşırdığım bu sendromu, sizlerle paylaşmak isterim efenim. Nedir Alice Harikalar Diyarı’nda Sendromu (Alice in Wonderland Syndrome)? Hazırsanız başlayalım, buyursunlar.


Devamı İçin Tık Tık

22 Yorum
Kurdî, Sanat, Sinema

Nebraska

Ji we hemûyan re merhebaaaa! Ez dixwazim ji we re, qala fîlmê bi navê Nebraska yê ku Salih Kevirbirî pêşniyarî min kiribû bikim. Yek ji wan mînakên xwesertirîn ê sînemeya Emerîkaya Başûr bi bîr tîne ev fîlmê ku bi tevahî ji reşûspî pêkhatî û welê hatî kişandî û lehîzvaniya lehîzvanên fîlmê ya bêhempa, dramatîkbûna senaryoyê û aliyên wê yên pêkenokî bi kurtebirî seranserê filmê ez kirim heyranê xwe.


Devamı İçin Tık Tık

8 Yorum