Etiket

Kadın

Genel, Kadın, Röportaj

Semyanî Perîzade

Ataerkil toplumda özgürlük söz konusu olduğunda binlerce yıldır uygulanan çifte standartla birlikte toplumsal konum açısından kadına, estetik bir obje/hedonist bir araç rolü biçilmiştir. En vahşi evresine giren tüketim toplumunun kadın bedeni üzerinden müzikten sinemaya her alanda sistematik bir rant sağlama peşine düşerek, kadının kimliğini parçalama çabaları hakkında neler düşünüyoruz? Sevgili Semyanî Perîzade ile kendi sohbetlerimizin tadında, samimi belki bir röportaj belki bir yazı dizisi yapmaya karar verdik.


Devamı İçin Tık Tık

12 Yorum
Kadın, Pasajlar

Lanet Olası Zeki Kadınlar

Sandi Toksvig’in 13 Kasım 2020’de The Guardian’da yayınlanan yazısının çevirisidir.

Masam ölü kadınlarla dolmuş durumda, ki bu cümle beni dünyanın en savruk seri katili gibi gösteriyor. Tekrar başlamama izin verin. Kadın koleksiyonu yapıyorum. Tamam, bu daha da kötü oldu galiba, bu sefer de seramik yüksüklerden bahseder gibi oldum. Bir bakalım… Çok okuyorum –genellikle de tarih– ve ne zaman geçmiş dönemlerden hikâyesini şimdiye kadar duymadığım muhteşem bir kadına denk gelsem onu notlarımın arasına eklemek üzere ayırıyorum. Bunu özverili bir şekilde yapıyorum, zira sağlığım için buradaki risk oldukça yüksek.


Devamı İçin Tık Tık

7 Yorum
Felsefe, Kadın

Cinsiyetlendirilmiş Sevgi

Kadın cinayetlerinin korkutucu boyutlarda artış gösterdiğinin ayırdına ilk varıldığı günlerde, kadın hareketinin protesto eylemlerinde sıkça kullandığı oldukça etkili bir slogan doğmuştu: “Erkeğin sevgisi her gün üç kadın öldürüyor!” Bu slogan, artık üçüncü sayfadan manşetlere taşınmaya başlamış cinayet haberlerine dair istatistiklerden ve katillerin beyanlarının ortaklaştığı bir ifade biçiminden yola çıkıyordu. O günden bu yana istatistiklerde bir azalma olmadı belki ama katillerin cinayetlerden sonra söyledikleri hala birbirine şaşırtıcı derece benzerdi: “Karımı seviyordum, sevdiğim için öldürdüm…” Devamı İçin Tık Tık

Yorum Yap
Kadın, Pdf Hayratı, Tarih

8 Mart Üzerine

Kadın hareketi veya kadınların kurtuluş mücadelesi, toplumsal mücadelelerden, dolayısıyla sınıf mücadelesinden bağımsız değildir. Modern anlamda kadın-erkek eşitlik arayışının kökenleri ise tam da sınıf mücadelesinin kökenlerinde yatıyor. Bu günün “Emekçi Kadınlar Günü” değil de “Kadınlar Günü” olduğunu iddia etmek, 8 Mart’a ilk olarak önerildiğinde yüklenen anlamı görmezlikten gelmektir. O yüzden, lütfen bugünün neye ithafen var olduğunun, nereden, hangi olay sonucu çıktığının bilincinde olalım.
Devamı İçin Tık Tık

2 Yorum
Kadın, Pdf Hayratı, Sanat, Sinema, Sosyoloji

Kadınların Sınıfı – Ücretli Ev Emeği ve Kadın Öznelliğinin İnşası

Aksu Bora’ nın, Kadınların Sınıfı – Ücretli Ev Emeği ve Kadın Öznelliğinin İnşası kitabından yola çıkarak; kadınlar arasındaki ezen – ezilen ilişkisinden, sömürünün nesnesi haline gelmiş kadın ve sömürünün nesnesi haline geldiği halde ataerkil zihniyete sırtını dayamış kadından, görünmez kılınan emekten ve bu bağlamda Toz Bezi filminden söz edeceğim, buyursunlar. Devamı İçin Tık Tık

6 Yorum